
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.48 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 11 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 3.9624 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 2 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Housing |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Latch |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Socket |
| Housing Color | Natural |
| Mating Post Length | |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Contact Retention | Without |
Stock: 5911
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.13508 | $1.35080 |
| 50 | $0.12486 | $6.24300 |
| 100 | $0.11541 | $11.54100 |
| 500 | $0.10323 | $51.61500 |
| 1000 | $0.09233 | $92.33000 |
| 3000 | $0.08977 | $269.31000 |
